Tuesday, July 14, 2009

BJ's Splurgapalooza 2009!

(My Camera is driving me crazy. Off to buy a Memory Card Reader today since there is something wrong with the USB connection.)



Total Before Savings: $131.06
Total Coupons Used: $7.00
Cash OOP: $123.81


4 lbs of Strawberries - $4.99
3 lbs of Sweet Potatoes - $1.49
3 lbs of Grapes - $6.99
3 lbs of Banana - $1.39
1 Gallon of Milk - $2.12
2 quarts of Half & Half - $1.99 ea ($2/2 BJ's coupon) .99 ea!
2 pack BJ's Apple Juice - $4.69
4 lbs bag of Shredded Colby Jack Cheese - $5.99
1 lbs LOL American Cheese - $3.42
1 pack CapriSun Waters - $7.49
8 pk Bush's Baked Beans - $9.69 ($2/1 BJ's coupon) $7.69
1 Uno's Pizza - $9.99 ($3/1 Peelie) $6.99
1 case Luvs Diapers - $29.99
20 pack Mach 3 Razor refills - $36.99

Things from this Trip:

-My husband is a razor snob. If it's not Mach 3, it's nothing. They seem the cheapest at BJ's - I usually get him some for Christmas and then he'll need a refill through the year.

- We went late at night. I did not want to go home and cook dinner. We were going to order pizza, but noticed the Uno Pizzas there. The supreme ones all had $3 off peelies on them.

- I missed the $5 off Luvs coupon by one day! Boo. Bad planning (or lack of planning) on my part.

- The Strawberries were pretty blah. That's probably why they were so cheap. No worries - I froze them and we'll use them for smoothies.

- Shredded Cheese is VERY inexpensive at BJ's! I never thought of looking at their Wellesley Farms brand!

5 comments:

SavvySuzie said...

You just reminded me that I need to do a BJ's run...I almost always get my shredded cheeses there! The Wellesley Farms brand is much cheaper than any of the store brands and I freeze it in 4-cup portions.
Have you ever tried the BJ's brand diapers? I swear by them - and at $25 for a box of 152 size 3's, that's $0.16 per diaper - much cheaper than most others even on sale!

Bargain Becky said...

Suzie - I never thought of checking shredded cheese there! I just happened to be looking at it as the husband was chasing the kids. It's really cheap! I got the Colby Jack shredded and it came out to $1.50 per 8 oz (that's the standard bag size at the grocery store).

You know, I've tried BJ's diapers in the past and didn't really like them. They change the style every now and then so maybe I'll give them another shot. The Kirkland ones at Costco are great - but they aren't as cheap as the BJ's ones.

Marilyn's Money said...

Weird my cam has been giving me the same problems, computer keeps saying USB port unable to read.

Kara said...

My hubs will only use Mach 3 razors, too. A little part of me dies every time I see how frigging expensive they are.

Queen said...

BJ's was my "gateway drug" into couponing! Love it, but we rarely go there any more. We tried a bunch of their brand food and all of it was fine :)

Great site!